Peniaze … obávané a milované zároveň

 

„Nie sú dôležité peniaze, ale zdravie“ …„ Za peniaze si zdravie nekúpime“… „ Hlavne, že sa máme radi, čo tam po peniazoch…“

 

Poznáte tieto zaužívané frázy, alebo skôr vzorce správania? Kto z vás nechce peniaze, nech okamžite prestane čítať ďalej tento článok…. ostali ste však? Kto by ich predsa nechcel. Poďme si však rozobrať tieto vety na drobné.

 

Ak by som si mala vybrať peniaze alebo byť navždy zdravá, určite si vyberiem možnosť č. 2 , ale žiadna zlatá rybka mi takúto otázku nepoloží a nedá mi na výber. Prosím vás netvárme sa, že peniaze nepotrebujeme. Práve vďaka peniazom sa predsa môžem oveľa kvalitnejšie a lepšie starať o svoje zdravie. Ak mám dostatok voľných peňazí môžem ísť do sauny, do soľnej jaskyne, na jógu, do fitka, na rôzne procedúry a kúry… ktoré mi v dôsledku toho, že si ich mám z čoho zaplatiť zvyšujú kvalitu života a podporujú zdravie.

Ak som však na pokraji finančného bankrotu, mám akurát toľko peňazí, že zaplatím potrebné účty a neviem si dovoliť nič viac, potom sa akurát tak obdarúvam stresovým hormónom kortizolom, ktorý ani zďaleka nepôsobí blahodárne na moje zdravie.

Peniaze sú finančný prostriedok – a práve to slovo prostriedok si vryte do hlavy. Peniaze mi sprostredkúvajú radosť, zážitok, zdravie, dovolenky , výlety a pod. Sú prostriedkom medzi dostatkom a nedostatkom, sú prostriedkom medzi mojím šťastím a nešťastím. Alebo je niekto z vás šťastný, keď peniaze nemá?

„ Hlavne, že sa máme radi, čo tam po peniazoch.“

 

Ak za vami príde vaša dcéra, predstaví vám svojho nádejného manžela a povie vám, že nepracuje lebo to vníma ako plytvanie času, aká bude vaša reakcia? Budete šťastní, že sa vydá do chudoby? Ste presvedčení  o tom, že láska prekoná finančné problémy?

To čo je v tomto prípade pre mňa dôležitejšie ako peniaze je aktivita ! Ak dnes priateľ mojej dcéry pracuje ako smetiar, ale vidím jeho húževnatosť, aktivitu, dravosť, ambicioznosť je to pre mňa viac ako jeho súčasný stav, pretože viem, že bude „makať“ aby moju dcéru uživil v čase, keď sa bude ona starať o ich spoločné dieťa. Každý rodič sníva o kariére svojich detí. Nesnívajte, pretože okolnosti,  možnosti, situácie, priatelia, kamaráti, sociálne prostredie, to všetko ich ovplyvní a bude vplývať na ich život.

Ak je dnes niekto čerstvo zaľúbený a nerieši v akej finančnej situácii sa nachádza… tak to príde. Zoberú sa, majú dieťa, nemajú peniaze. Čo vám z tejto schémy vyplýva? Sú šťastní? Máloktorí a nebojme sa to povedať nahlas. Ak má rodina peniaze, vie si dovoliť výlety, krúžky, detské oslavy, ak ich rodina nemá, zvyčajne je to téma č. 1 pri manželských hádkach. Rodičia sa cítia frustrovaní, majú pocit zlyhania, že nevedia svojím deťom dať to, čo by chceli a deti sa cítia vinné za to, že sú akýmisi nákladmi rodičov.

Láska sa často zmení na obviňovanie, hľadanie dôvodov a pod. Ak ste dvaja šikovní ambiciózni ľudia, ktorí vedia zarobiť peniaze, dokážete svoje spoločné chvíle prežiť krásne. Na dovolenke, na výlete, na večeri, v divadle, športe apod. obohacuje to váš vzťah? Ak áno, tak priznajte, že peniaze sú dôležité.

Peniaze menia charakter

 

Zvyčajne som sa s touto vetou stretla u ľudí, ktorí ani predtým dobre nepoznali človeka, ktorého tie peniaze mali zmeniť, čiže nedokážu jednoznačne určiť, či ho zmenili peniaze alebo práve to, čo si za nich kúpil.

Peniaze dávajú človeku určitú slobodu, ak sa človek necíti viazaný povinnosťami, účtami, nedoplatkami, exekúciami a pod. je z neho cítiť slobodu, voľnosť bytia a ak je to cítiť v  prejave jeho správania, potom je odsúdení na doživotie vetou „peniaze zmenili jeho charakter.“

Charakter je skratkou od charakterové črty. S tými sa rodíme a nedajú sa zmeniť tým, že máme na účte 5-ciferné číslo. Meníme sa v dôsledku toho, čo zažívame kvôli peniazom.

 

Strach z peňazí

 

Ľudia si vymysleli tieto vety, ako keby vám v podvedomí chceli nahovoriť, že mať peniaze je škaredé, dôležitejšia je láska, dôležitejšie je zdravie atd atd… to nikto nespochybňuje, ale poďme si to naštylyzovať inak, poďme si podvedomie nakŕmiť tým, že peniaze, zdravie a láska sú dôležité.

Prečo mám mať pocit viny, alebo hanby, keď si želám byť bohatá, žiť v blahobyte, mať dostatok peňazí. Ako keby si rovno naša myseľ povie: „ ale čo ak budem potom chorá, neľúbená atd.“

 

Mať peniaze automaticky znamená že budem nešťastná? želať si ich znamená že som kacír a treba ma upáliť na hranici?

Vždy si ich budem želať, lebo sú prostriedkom k tomu, čo urobí šťastnou mňa a moju rodinu a dokážem to povedať verejne a bez akejkoľvek výčitky.

Mať peniaze totiž pre mňa znamená, že musím makať, študovať, snažiť sa, odoprieť si niekedy voľný čas, odoprieť si často spánok a pracovať v noci na projektoch, ktoré neviem urobiť cez deň.. jednoducho ma to stojí neskutočné úsilie psychické aj fyzické, takže nikdy nebudem mať výčitky z toho, že sa k peniazom dopracujem svojimi vedomosťami a šikovnosťou.

Pochádzam z rodiny, kde som sa pokornosti učila toľko, že keby sa za to promovalo mala by som červený diplom 🙂 ( a tí, ktorí ma poznajú od detstva vedia) Snívala som o toľkých krúžkoch ,snívala som o hifi veži a mnohom inom, ale nikdy sme si nedovolili pišťať svojim rodičom a sťažovať  im už tak ťažkú situáciu. Mohla som sa oddať tejto situácii, prijať ju, zmieriť sa s ňou, alebo sa snažiť, učiť sa, učiť sa a učiť sa a to nie preto, aby som mala radosť s čistých jednotiek, ale vedela som, že tak sa dostanem na prijímačky na VŠ bez problémov. Jeden problém tu však bol od VŠ ma delili 800 korún. Poplatok za prihlášku, ktoré som nemala, som si zarobila. Balila som kozmetické balíčky v krškanoch a olamovala tabakové listy na poli, ktoré malo dĺžku 3km tam a 3km naspäť… išlo sa po kolenách.

V každom zamestnaní som na sebe pracovala, vzdelávala sa, platila si kurzy … a teraz sa mám tváriť, že si peniaze nezaslúžim?

Jasné, že si ich zaslúžim, vy všetci, ale nepadajú s prvým snehom. Ich zmysel a hodnotu si viete uvedomiť až vtedy, keď sa k nim dostanete vlastnou šikovnosťou, vzdelaním, a ambicioznosťou.

Samozrejme, že peniaze nemajú a nikdy nebudú mať väčšiu hodnotu ako ľudský život, preto odsudzujem akékoľvek trestné činy páchané pre peniaze. Mojím článkom len chcem zdôrazniť, že človek, ktorý sa vzdeláva, pracuje na sebe, rozvíja sa, investuje do svojho podnikania atd. si zaslúži želať si  peniaze bez akéhokoľvek pocitu  viny a odbremeňte sa od zaužívaných fráz, ktoré som uviedla na začiatku článku, inak k vám peniaze nikdy neprídu, ak nie sú vítané . ..

A ako z nich urobiť viac a viac, ako správne investovať a pod. to si povieme v ďalšom článku.

Recommended Posts

Zatiaľ bez komentára, pridajte svoj komentár nižšie.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *