Napísať knihu pre deti bolo pre mňa prirodzené, keďže im knihy čítam od malička. Kniha bola a je pre mňa dôležitá v mnohých oblastiach. Hľadám v nich odpovede na niečo čo mi nie je jasné, alebo čo sa chcem dozvedieť. Rozumiem tomu, že vyhľadávanie informácií je rýchlejšie a praktickejšie na internete, ktorý samozrejme tiež využívam. ( Viac o mojom vzťahu ku knihám v článku: Prečo som sa rozhodla písať.)

 

V žiadnom prípade nie je cieľom tohto článku hodnotiť alebo posudzovať výchovu rodičov, snažím sa vám len poskytnúť informácie o tom, AKO TO ROBÍM JA.

Uvedomujem si, že toto je doba internetu, sociálnych sietí a pod. kde máme pocit, že sa dokážeme dozvedieť úplne všetko. Avšak toto je len jeden spoločný benefit, ktorý má kniha a telefón, a to, že nám dokážu sprostredkovať informácie a dozvedieť sa niečo nové.

 

Na čo iné nám kniha slúži?

 

Užitočná z hľadiska rutiny a relaxácie pred spaním

dieťa je tzv. režimové zvieratko ( tak tomu ja rada hovorím :-), po narodení sa dieťa potrebuje naučiť rozdiel medzi dňom a nocou. Nedokáže to rozoznať samo, keďže v lone matky pozná len tmu a neustály hluk ( buchot srdca matky, tok krvi, pohyb čriev a pod. ) Má zabezpečený taktiež neustály prísun potravy. Keď sa narodí je úlohou matky, okrem iného, naučiť ho rozoznať tmu – noc a svetlo deň. Počas dňa vníma ako sa mu prihovárate, papá, sleduje hračky, vníma prirodzený ruch. Akonáhle príde večer, svetlá v dome/byte sa stlmia, ruch sa minimalizuje. Dieťa si noc spojí s kúpaním a prezliekaním do pyžamka, preto je večerný kúpeľ tiež rituálom , ktorý ho naučí, že treba ísť spinkať a najlepšie celú noc, bez prerušenia a sladko 🙂

Ak k tejto večernej rutine pridáme čítanie rozprávky od cca 1roka veku dieťaťa, spojí si to s vedomím, že sa už musí ukladať na spánok.

 

Rozširuje slovnú zásobu

častokrát sa stáva, že ak je mama väčšinu dňa sama doma len s dieťaťom. Minimalizuje aj vlastnú slovnú zásobu na slová typu : papať, spinkať, aha, jééj,… čiže my ako mamy sa na začiatku materstva meníme na citoslovné tvory 🙂 Rozprávky pred spaním, dokážu rozšíriť slovnú zásobu dieťaťa. Je pokojné, vníma čo hovoríte a neuróny v mozgu vytvárajú spojenia, ktorými sa mu ukladajú nové slová do hlavičky.

Zdokonaľuje pamäť

Dieťa si obľúbi rozprávku v televízii, alebo pesničku a musíte mu ju púšťať dookola? Poznáte to aj vy? Tak isto je to s rozprávkami z knihy. Obľúbi si ju a chce ju počúvať stále tú istú. Niekedy vám skočí do reči a snaží sa dopovedať ako príbeh skončí? Výborne. Znamená to, že si trénuje pamäť. Je to veľmi prospešné, pretože ho tým pripravujeme na učenie ako také.

 

Rozvíja fantáziu a predstavivosť

Víla ktorá darovala húseničke krídla a zmenila ju na motýľa, panda, ktorá bola spočiatku farebná ale rozdelila sa s farbami až jej žiadne nezostali, či lienka, ktorá nemala vždy bodky, tie si zaslúžila až za svoju usilovnosť… Pre dospelého na pousmiatie, pre deti celýýýýý vesmír. Predstavujú si to, veria tomu, uvádza ich to do úžasu a chcú to počúvať znova a znova. Rozvíjame tým ich predstavivosť.

Ja mám tiež rada takéto príbehy, pretože ma neskutočne baví pozerať sa do ich rozžiarených očí. Osobne mám problém len s jednou situáciou a to: že Ježiško nosí darčeky. Príde mi až hlúpe hovoriť deťom, že nejaká biblická bytosť, ukrižovaná na kríži a bytosť na ktorej sa zakladá celé kresťanstvo má mojim deťom nosiť darčeky pod stromček aj to len v prípade, že budú celý rok poslušné. Nikdy som im nepovedala, že je to ježiskova zásluha. Vyhýbam sa tejto variante tak dlho ako to len ide.

Umožní deťom zabudnúť na napätie počas dňa

Nie len detský ale aj náš dospelý mozog je denne vystavený neskutočnému množstvu stimulov, ktoré na vedomej úrovni už ani nevnímame. Tak isto deti vnímajú všetko okolo seba, pohyb auta, hluk, obrázky popri ceste, keď sedia v autosedačkách, hry, hračky, televízne vysielanie, mobil atd atd. Večerná rozprávka pred spaním im umožní upokojiť sa, sústrediť si myseľ len na to, čo číta maminka. Vcítiť sa do príbehu a prežívať ho s postavami.

 

Rozprávka pred spaním je to posledné, čo deti počujú. Ostáva im vo vedomí a krásne sa to vhupne do ich podvedomia, preto je užitočné ak počúvajú rozprávku s oveľa vyššími hodnotami, ako je víťazstvo dobra nad zlom a rozpáranie brucha vlkovi, aby sa vyslobodila babička aj červená čiapočka. Vyberajte si rozprávky pred spaním pre svoje detičky svedomito. Netvrdím, že to musí byť jedine moja kniha Kým zaspíš… ale minimálne ona podsúva deťom tie správne hodnoty.

 

Zatiaľ bez komentára, pridajte svoj komentár nižšie.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *